2010. június 29., kedd

Képzéssorozat a települések fenntartható fejlesztése érdekében


A Champ projekt (Kezdeményezés a Települések Fenntartható Fejlesztése érdekében Helyi Válaszintézkedések az Éghajlatváltozás Kihívásaira) keretében tervezett képzéssorozat 5 foglalkozásból fog állni (lesznek egynapos és kétnapos képzések) - a környezeti irányítási rendszer egyes lépéseihez kapcsolódva.
A képzésekre az alábbi szervezetek/önkormányzatok jelentkeztek:

Balatonalmádi Város Önkormányzata
Balatonföldvár Város Önkormányzata
Balatonfüred Város Önkormányzata
Balatoni Hajózási Zrt.
Fonyód Város Önkormányzata
Keszthely Város Önkormányzata
Kimle és Károlyháza Községek Körjegyzősége
Siófok Város Önkormányzata
Somogy Megyei Önkormányzati Hivatal
Tab Város Önkormányzata
Taktaharkány Község Önkormányzata
Taszár Körjegyzőség
Tatabánya Megyei Jogú Város
Veszprém Megyei Jogú Város

A képzésekre a 2010 és 2011. évben kerül sor 5 alkalommal, a környezeti irányítási rendszer kiépítése a 2011. évben fog megvalósulni, amit egy belső audit zár le. A képzések témaköre követi az irányítási rendszer 5 fő lépését. A képzés a helyzetértékeléssel kezdődik, amely során az adott szervezet/önkormányzat fenntarthatósági tényezőinek aktuális állapotát térképezzük fel. A következő lépésben a helyzetértékeléssel összhangban próbáljuk meghatározni a célokat, amiket az adott szervezet ki tud maga elé tűzni a környezet állapot javítása érdekében (minél kevesebb környezeti hatással járjon a tevékenysége) és az ehhez kapcsolódó feladatterv összeállítása tartozik még ide. A harmadik lépés a politikai / vezető elkötelezettség témakörével foglalkozik.
A ciklus három előkészületi lépése után a korábban meghatározott feladatok végrehajtása történik. A feladatokat végrehajtásuk után nyomon kell követni annak érdekében, hogy a rendszer működéséről információkat gyűjthessünk. A rendszer utolsó lépése a kiértékelés és a beszámoló egyfajta környezetvédelmi nyilatkozat készítése. Ennek során az összegyűjtött információkat kiértékeljük, és a folyamat sikeréről, illetve esetleges negatívumairól történő beszámoló elkészítéséhez fel tudjuk használni.
A részvétel akkor teljes, ha a képzésen elsajátított módszert mindenki a saját szervezeténél máris elkezdi alkalmazni; így a menet közben felmerülő kérdéseket meg tudjuk közösen beszélni, illetve az eredményeket fel lehet használni a továbblépéshez. Ne felejtsük, hogy a cél az EMAS-nak megfelelő rendszer kiépítése a fenntarthatóság szempontjainak figyelembe vételével.
A képzések lezárását követően egy belső auditra kerül sor a résztvevő önkormányzatoknál /szervezeteknél- amely a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. szakemberei irányításával történik. A képzés végén oklevelet azok számára állítunk ki, akik valamennyi alkalmon megjelentek, és sikeresen kiépítették a saját rendszerüknél az EMAS rendszert, tehát a belső auditon is megfelelő értékelést kapnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése